پرسش های متداول مربوط به تصفیه آب صنعتی

اگر سوالی دارید که در لیست سوالات متداول نیست.
لطفا آنرا برای ما ارسال نمایید.

کارشناسان خانه آب در اسرع وقت پاسخ آنرا برای شما ارسال می نمایند.
ارسال پرسش

خیر- پس از فرایند آهک زنی، سختی آب حدودا تا 50ppm کاهش می یابد.

 1. اکسیداسیون به همراه ته نشینی
 2. استفاده از پلی فسفات ها
 3. فیلتراسیون با زئولیت منگنز

با کاهش pH اثر گندزدایی و ضد عفونی کلر افزایش می یابد، در حالی که اکسید کنندگی کلر با افزایش pH بهبود می یابد.

 1. سولفات آلمینیوم
 2. کلروفریک (کلراید آهن)
 3. سولفات آهن

پلی الکترولیت ها که بر دو نوع پلی الکترولیت آنیونی و پلی الکترولیت کاتیونی می باشند در واقع کمک منعقد کننده می باشند و میزان دوز تزریق آن 1ppm می باشد.

حجم آب مورد نیاز برای شستشوی معکوس یا همان backwash سند فیلتر یا فیلتر شنی 1% حجم آب فیلتر شده توسط دستگاه می باشد.

الف) جذب شطحی بوسیله هیدروکسید فریک

ب) دستگاه تصفیه آب صنعتی (اسمز معکوس)

ج) رزین آنیونی

الف) فیلتر کربنی (فیلتر ذغال فعال) که هر گرم کربن حدود 6 گرم کلر را حذف می کند.

ب)تزریق متابی سولفیت سدیم SMBS

 1. شستشوی معکوس
 2. تزریق ماده شیمیایی
 3. شستشوی آهسته
 4. شستشوی سریع

ممبران ها اغلب از جنس پلی آمیدی (دارای دبی بیشتر) و یا استات سلولز (تحمل بالای کلر) ساخته می شوند

 1. ممبران Filmtec
 2. ممبران CSM
 3. ممبران Toray
 4. ممبران Hydranautics

بلی- به ازای هر درجه سانتی گراد حدود 2% راندمان ممبرین افزایش می یابد (حداکثر تا 40 درجه سانتی گراد)

 1. روش های فیزیکی مانند فیلتراسیون و اشعه فرابنفش UV
 2. روش های شیمیایی مانند دی اکسید کلر ، ازن زنی ، ید و ....

خیر- دستگاه ازن زن توانایی از بین بردن قارچ را ندارد. همچنین کلر نیز توانایی از بین بردن ویروس را ندارد.

 1. اولیه
 2. ثانویه یا بیولوژیکی
 3. پیشرفته

که تصفیه فاضلاب ثانویه خود به سه روش هوازی، بی هوازی و فاکولتاتیو صورت می پذیرد.

 1. روش لاگونی
 2. فیلتر چکنده
 3. لجن فعال

آنتراسیت دارای جذب سطحی بالاتر و چگالی کمتری نسبت به سنگ سیلیس دارد.

 1. رسوب گرفتگی سطح ممبران
 2. افزایش فشار پمپ جهت عبور آب از ممبران
 3. شوری آب محصول (تولیدی)
 4. کاهش آب تولید (permeate)
 1. آنتی اسکالانت فلوکن 260 Flocon
 2. آنتی اسکالانت اویستا Avista
 3. آنتی اسکالانت  نالکو Nalco
 4. آنتی اسکالانت dequest

یک دستگاه تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس اغلب شامل : پمپ طبقاتی فشار بالا، پمپ خطی، تعدادی پرشروسل و ممبران صنعتی، پیش تصفیه شامل فیلتر کربنی ، فیلتر شنی و در صورت لزوم سختی گیر ، پمپ تزریق مواد شیمیایی و پکیج تزریق آنتی اسکالانت و ابزار دقیق می باشد.

قیمت دستگاه آب شیرین کن به ظرفیت دبی آب تولیدی و همچنین میزان ریکاوری دستگاه، TDS و مشخصات آب ورودی به دستگاه و همچنین تجهیزات نصب شده بر روی دستگاه بستگی دارد.

با توجه به شرایط جغرافیایی کشور عزیزمان ایران آب مورد نیاز جهت کشاورزی هم از لحاظ کیفی و هم کمی بسیار کم در دسترس می باشد. بسیاری از محصولات کشاورزی همچون باغات پسته ، گل های زینتی و محصولات گلخانه ای نیازمند آب شیرین جهت آبیاری می باشند. در صورت استفاده از آب شیرین در آبیاری گیاهان و باغات همچون باغ پسته شاهد افزایش محسوس تولید محصول و هم کیفیت بسیار بالاتر محصول هستیم. که این امر هزینه خریداری دستگاه آب شیرین کن صنعتی توسط کشاورزان و باغداران را کاملا توجیه می نماید. 

همانطور که می دانیم تمامی موجودات زنده ائم از انسان، گیاهان و حیوانات نیازمند آب شرب سالم جهت ادامه حیات می باشند. دامداری ها و مرغداری ها (ماکیان) نیز از این قائده مستثنا نیستند و در صورت استفاده از آب شرب سالم سبب افزایش سلامتی و در نهایت سبب افزایش طول عمر، تولید مثل بالاتر و پایین آمدن مرگ و میر ناگهانی در آنها هستیم.

همانطور که می دانیم تمامی پارامترهایی که میزان ذرات معلق یا  TSS را اندازه گیری می کنند، اثرات ذرات ریز کلوییدی را نمایش نمی دهند. شاخص SDI یا همان Silt Density Index بهترین پارامتر برای تعیین پتانسیل رسوب دهی می باشد. تعیین این شاخص توسط نوعی خاص از فیلتراسیون صورت می پذیرد. در صورتی که SDI بالاتر از 5 باشد نشانگر پتانسیل رسوب گذاری بالا می باشد.

زمانی که افت فشار آب خروجی از فیلتر به حدود 0.5 بار برسد

زمانی که افت فشار آب خروجی از ممبرین از فشار ورودی بیش از 10% باشد و یا میزان آب تولید 10% کمتر از ظرفیت دستگاه باشد باید ممبرین های دستگاه تصفیه آب صنعتی  CIP (Cleaning in place) شوند.

سختی گیر ها از یک مخزن FRP یا مخزن فلزی , شیر نیمه اتوماتیک (دستی) یا تمام اتوماتیک یا شیر سلوولو , نازل رزین و مخزن آب نمک تشکیل شده اند. سختی گیر آب بوسیله رزین یون های کلسیم و منیزیم را از آب می گیرد و یون سدیم را جایگزین آن می نماید. کیفیت رزین در کاهش و حذف سختی بسیار موثر است. معروفترین برندهای رزین مارک رزین پرولایت , امبرلایت و پترولایت می باشند. رزین ها به چهار دسته کلی رزین کاتیونی قوی – رزین کاتیونی ضعیف – رزین آنیونی قوی و رزین آنیونی ضعیف تقسیم می شوند.

به مجموع کاتیون های آب , سختی آب گفته می شود ولی با توجه به اینکه میزان کلسیم و منیزیم نسبت به دیگر کاتیون ها بیشتر است لذا سختی آب مجموع کلسیم و منیزیم آب می باشد که بر دو نوع سختی موقت و سختی دائم می باشد.

منظور از tds کل مواد جامد محلول در آب می باشد که برابر است با مجموع کل یون ها آب. و EC هدایت الکتریکی آب می باشد و رابطه آن با TDS به صورت  TDS=EC*K می باشد. که ضریب K با توجه به مقدار TDS از 0.55  تا 1.2 متغیر است و با افزایش TDS افزایش می یابد.

با توجه به اجرای پروژه های متعدد دستگاه تصفیه آب صنعتی در اقصی نقاط میهن عزیزمان از جمله تهران، کرج، کرمان، تبریز، اصفهان، مشهد، شیراز و ... و بازدید دوره ای از دستگاه ها، لذا در صورت به وجود آمدن مشکل در دستگاه تصفیه آب صنعتی (حتی پس از زمان اتمام گارانتی) کارشناسان شرکت کمتر از 72 ساعت در محل پروژه حاضر خواهند بود و نسبت به رفع مشکل اقدام خواهند کرد.

با توجه به این که طراحی دستگاه تصفیه آب صنعتی مطابق مشخصات و آنالیز آب خام انجام می شود، لذا هر دستگاه برای مشخصات آب خام و مشخصات آب تولید مورد نیاز کارفرما طراحی می شود و طبیعتا دستگاه کارایی لازم را برای آب با مشخصات و آنالیز متفاوت را ندارد. همچنین اغلب دستگاه های آب شیرین کن دست دوم دارای قطعات فرسوده ای هستند و قطعات دستگاه آب شیرین کن دست دوم، بخصوص فیلتر ممبران پس از گذشت مدت زمان کم (به دلیل شرایط نامناسب نگهداری و راکد ماندن آب داخل فیلتر ممبران) با مشکل اساسی مواجه میشوند. لذا با توجه به موارد ذکر شده خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی دست دوم به هیچ عنوان توصیه نمیشود.